TTouch
Vznik a vývoj TTouch
Zrod TTouch začal v 70tych rokoch, kedy sa Linda Tellington-Jones zúčastnila výcviku u ruského fyzika Mosheho Feldenkraisa a osvojila si jeho metódu. Feldenkraisová metóda sa používa k posilneniu telesných schopností a ku zlepšeniu schopností učenia u ľudí. Je to rovnako jemná a úspešná metóda k utíšeniu bolesti a urýchleniu rehabilitácie po úrazoch.
"Telo, ktoré je zariadené tak, aby sa pohybovalo s minimálnym úsilím s maximálnou účinnosťou" (Dr. Moshe Feldenkrais, 1968)
V ranej fáze Linda Tellington-Jones prispôsobovala metódy pre prácu so zvieratami a vyvinula neobvyklé vzory pohybu, tzv. pohyby k sebauvedomeniu, ktoré aplikovala prvotne na koňoch. Na základe týchto pohybov bola schopná premôcť postoj odporu v chovaní koňa a primäť ho ku spolupráci. Súčasne došlo ku zlepšeniu rovnováhy a koordinácii koňa. Feldenkraisova práca s telom, známa ako ´funkčná integrácia´, bola pri odstraňovaní telesných problémov veľmi úspešná.
Rozhodujúci prelom bol v rokoch 1983 – 1987, kedy sa Linda Tellington-Jones spojila s kolektívom veterinárov a začali upravovať Feldenkraisovú metódu. Dotyky začali využívať pri práci s rôznymi zvieratami, zjednodušili celkovú koncepciu dotykov, aby ich dokázali aplikovať v praxi všetci majitelia zvierat a dali jednotlivým dotykom názvy. Od tej doby je ´TT´ značka Tellington-Touch.
TTouch = ´iné´ dotýkanie
Dávno je známe, že masáž uvoľňuje svaly. Dotyky TTouch sú ale o krok ďalej. Dosiahneme nimi nie len uvoľnenie tela, ale povzbudí sa aj stav vedomia a ochotu zvieraťa sústrediť sa. Novým spôsobom mu je umožnené sa učiť a spolupracovať. Dotyky môžu na seba nadväzovať a tak prejdete po celom tele Vášho zvieraťa.
TTouch spočíva v pohybe o jednom celom a štvrť krúžku. Keď sa ukončí jeden krúžok, posunie sa ruka po srsti o kúsok ďalej a začne sa ďalší krúživý pohyb. Treba dbať na to, aby sa prsty držali uvoľnene a pohybovali kožou len s malým tlakom.
Dotýkať sa je potrebné veľmi jemne a citlivo. Ľahký, jemný kontakt pôsobí lepšie ako silnejší tlak, čo sa samozrejme odvíja od citlivosti samotného zvieraťa a bolestivosti časti tela, ktorého sa dotýka.
Čo je príčinou, že tieto krúživé dotyky spôsobujú taký pokrok, sa presne nevie. Možné vysvetlenie môže byť vo výnimočnej pozornosti, ktorú zvieraťu venujete.
V inštitúte Biofedbach v Colorade zistili, že práve 1 a ¼ krúžku aktivuje všetky 4 druhy mozgových prúdení – alfa, beta, delta a théta. Len samotné pohladenie, masírovanie a krúženia na jednom mieste tento efekt nemá.
Mnoho ľudí po vyskúšaní TTouch zistilo, že sa zmenil ich vzťah ku zvierati a že ho vidí inými očami. Naraz sa dostavila pozornosť a pocit súnaležitosti, ktoré sa týkajú nie len zvieraťa, ale aj celej rodiny.
"Naše psy tu sú pre nás, ale iba pokiaľ s nimi zachádzame pozorne a s pochopením. Riaďme sa teda jednoduchým pravidlom: zachádzajte s našimi psami tak, ako chcem, aby bolo zachádzané s nami. To otvorí naše srdce a povedie nás ku šťastnejšiemu a zdravšiemu vzťahu nie len ku psovi, ale aj k vlastnému druhu – človeku" (Linda Tellington-Jones, 1998)
Výstižné pomenovanie pre TTouch je ´neverbálna reč´.
Cieľom práce s telom pomocou dotykov TTouch je aktivácia funkcie a životnej sily buniek v celom tele a budovanie nepoužívaných nervových spojení. Ukázalo sa, že hlavne krúživé pohyby aktivujú všetky štyri dráhy mozgového prúdenia, čo odpovedá ideálnemu stavu schopnosti učenia. Okrem toho sa tvoria hormóny, ktoré zmierňujú stres.
Ďalšie pozitívne dôsledky: lepšie poznanie zvieraťa, zviera získa dôveru, sebavedomie, silnejšie povedomie o svojom tele a celkovo sa lepšie cíti.
Dotyky TTouch ale pomáhajú aj pri problémoch ako je nervozita a napätie.